1. Anasayfa
 2. Borsa
 3. 07.06.2024 Tarihli Öne Çıkan Borsa Haberleri

07.06.2024 Tarihli Öne Çıkan Borsa Haberleri

Borsa İstanbul Performansı: BIST 100 endeksi günü %1,37 düşüşle 10.138,97 puandan kapattı. Düşüşte, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve yurt içindeki ekonomik gelişmeler etkili oldu​

yasin yasin -
9 0

Borsa İstanbul Performansı: BIST 100 endeksi günü %1,37 düşüşle 10.138,97 puandan kapattı. Düşüşte, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve yurt içindeki ekonomik gelişmeler etkili oldu​ (Bloomberght)​​ (bigpara.hurriyet.com.tr)​.

Şirket Haberleri:

 • Netaş: Dolar bazında %21 büyüme kaydederek yatırımcıların dikkatini çekti.
 • Sasa Polyester: Hisse satışı nedeniyle değer kaybetti.
 • JPMorgan Chase & Co.: Sabancı Holding (SAHOL) için hedef fiyatını yükseltti​ (Borsa Gündem)​.
 • Vakıf Katılım: Yönetim değişikliği gerçekleştirdi​ (Bloomberght)​.

Yatırımcı Sayısında Rekor Artış: Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun verilerine göre, borsada yatırımcı sayısı 5 milyon 630 bine ulaştı. Son 15 günde yatırımcı sayısındaki artış 500 bini geçti. Bu artışta, yeni ekonomi yönetimi ve SPK düzenlemelerinin etkili olduğu belirtiliyor​ (Bloomberght)​.

Global Ekonomik Gelişmeler:

 • Avrupa Merkez Bankası: Faiz oranlarını %4,25’ten %4,00’e indirdi. Bu karar, altın fiyatlarında dalgalanmalara neden oldu​ (bigpara.hurriyet.com.tr)​.
 • Çin Merkez Bankası: Altın alımlarını durdurdu​ (Bloomberght)​.
 • ABD: Mayıs ayında tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca, işsizlik maaşı başvuruları arttı ve tüketici kredileri beklentilerin altında kaldı​ (Bloomberght)​​ (bigpara.hurriyet.com.tr)​.

Enerji ve Altyapı Projeleri:

 • Cengiz Enerji: Özbekistan’da 550 megawatt kapasiteli yeni bir doğalgaz çevrim santrali kuracak. Bu proje, yaklaşık 1,6 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak.
 • Kalyon Holding: Romanya’da, doğal gaz boru hattı projesi ihalesini kazandı. Bu proje, Romanya’nın doğal gaz ihtiyacının %45’ini karşılayacak​ (bigpara.hurriyet.com.tr)​.

Döviz ve Altın Piyasaları: Türk Lirası mevduat faiz oranlarında düşüş devam ediyor. Enflasyonun %75 olarak açıklanmasının ardından dezenflasyon süreci beklentisiyle mevduat faiz oranları geriledi. Altın fiyatları ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve ABD tarım dışı istihdam verileri nedeniyle dalgalandı​ (bigpara.hurriyet.com.tr)​​ (Sabah)​.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir